The Ashland boys swim team topped South Medford, 88-75, and the Panther girls downed the Grizzlies, 82-73, Wednesday at the Southern Oregon University pool.

The Ashland boys swim team topped South Medford, 88-75, and the Panther girls downed the Grizzlies, 82-73, Wednesday at the Southern Oregon University pool.

South's Sarah Reierson won the 200-yard individual medley race (2:24.22) and 100 backstroke (1:05.36), while teammate Kaylee Cooper earned victories in the 200 freestyle (2:06.96) and 100 butterfly (1:05.09).

Sheralyn Shumway raced to first-place finishes in the 50 freestyle (26.81) and 100 freestyle (1:00.11) for the Grizzlies.

On the boys side, Ashland's Gus Simms won the 200 individual medley (2:17.41) and 500 freestyle (5:17.41), and Forrest Kollar secured first in the 50 freestyle (24.60) and 100 freestyle (56.81).

College Wrestling

Southern Oregon junior Tommie Hooper has been named the inaugural NAIA National Wrestler of the Week, the NAIA office announced Wednesday.

Hooper is coming off an impressive performance at the NAIA National Dual Meet Championships last weekend.

The Nation's third-ranked 157-pounder went 5-0 over the two days, including four straight pins and victories over sixth-ranked Michael Hader of Great Falls and fourth-ranked Josh Ballard of McKendree.

The two-time All-American is off to an 11-4 start to the season.

Southern Oregon finished sixth at the national duals.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Ashland, 88; 2, South Medford, 75.

200 MEDLEY RELAY — 1, Ashland (Parker Massie, Miles Furuichi, Gus Simms, Forrest Kollar), 1:53.56; 2, South Medford, 2:01.60; 3, South Medford, 2:07.31.

200 FREESTYLE — 1, Parker Massie, Ash, 2:07.61; 2, Alex Sukles, Ash, 2:08.94; 3, Codie Spencer, SM, 2:22.35.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Gus Simms, Ash, 2:17.41; 2, Kallum Gagnier, SM, 2:35.56.

50 FREESTYLE — 1, Forrest Kollar, Ash, 24.60; 2, Jeff Hyde, SM, 25.76; 3, Miles Furuichi, Ash, 25.89.

100 BUTTERFLY — 1, Ed Haynes, SM, 1:07.70; 2, Romain Thomas, SM, 1:12.42; 3, Taos Cadarette-Stewart, Ash, 1:13.62.

100 FREESTYLE — 1, Forrest Kollar, Ash, 56.81; 2, Jeff Hyde, SM, 58.65; 3, Cooper Wolf, SM, 1:02.68.

500 FREESTYLE — 1, Gus Simms, Ash, 5:17.41; 2, Parker Massie, Ash, 5:48.68; 3, Alex Sukles, Ash, 6:00.78.

200 FREESTYLE RELAY — 1, South Medford High School 'A' (Kallum Gagnier, Romain Thomas, Codie Spencer, Jeff Hyde), 1:46.37; 2, Ashland, 1:49.44; 3, South Medford, 1:59.65.

100 BACKSTROKE — 1, Damian Huizar, SM, 1:18.60; 2, Jackson Davis, Ash, 1:21.86; 3, Forrest Georgevitch, Ash, 1:23.20.

100 BREASTSTROKE — 1. Miles Furuichi, Ash, 1:15.92; 2, Kallum Gagnier, SM, 1:17.07; 3, Cooper Wolf, SM, 1:21.55.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Forrest Kollar, Parker Massie, Taos Cadarette-Stewart, Gus Simms), 3:53.34; 2, South Medford, 4:22.68; 3, South Medford, 4:47.56.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, South Medford, 82; 2, Ashland, 73.

200 MEDLEY RELAY — 1, South Medford (Janelle Legacion, Sami Case, Kaylee Cooper, Sarah Reierson), 2:10.08; 2, Ashland, 2:28.15; 3, South Medford, 2:37.97.

200 FREESTYLE — 1, Kaylee Cooper, SM, 2:06.96; 2, Kirsten Ericksen, Ash, 2:10.54; 3, Janelle Legacion, SM, 2:26.91.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Sarah Reierson, SM, 2:24.22.

50 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, Ash, 26.81; 2, Sami Case, SM, 27.03; 3, Maddy Longshore, Ash, 28.58.

100 BUTTERFLY — 1, Kaylee Cooper, SM, 1:05.09; 2, Emma Frantz, Ash, 1:29.62; 3, Alisha Gaffney, SM, 1:40.82.

100 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, Ash, 1:00.11; 2, Sami Case, SM, 1:00.78; 3, Maddy Longshore, Ash, 1:04.79.

500 FREESTYLE — 1, Janelle Legacion, SM, 6:39.73; 2, Delanie Finnegan, SM, 7:32.94; 3, Aubrie Georgevitch, Ash, 7:36.90.

200 FREESTYLE RELAY — 1, South Medford (Kaylee Cooper, Janelle Legacion, Sami Case, Sarah Reierson), 1:51.59; 2, Ashland, 1:58.92; 3, Ashland, 2:04.87.

100 BACKSTROKE — 1, Sarah Reierson, SM, 1:05.36; 2, Kara Buccino, Ash, 1:22.04; 3, Alisha Gaffney, SM, 1:28.92.

100 BREASTSTROKE — 1, Kirsten Ericksen, Ash, 1:09.82; 2, Emma Frantz, Ash, 1:29.78; 3, Aubrie Georgevitch, Ash, 1:32.17.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Sheralyn Shumway, Aubrie Georgevitch, Maddy Longshore, Kirsten Ericksen), 4:31.00; 2, South Medford, 5:07.61; 3, Ashland, 5:17.51.

Prep wrestling

Ashland won all six matches, but forfeited the rest in a dual meet against Eagle Point on Wednesday.

Picking up wins for the Grizzlies were: BJ Hertz, Jeremy Byrd, Jake Scarminach, Mason Montgomery, Christian Ostmo and Sam Cowan.

Hertz earned a pin at 119 pounds and Ostmo won by fall at 215.