Fisher, a top-10 finisher at state last year, had the fastest run in Saturday's slalom and posted a total time of 1 minute, 32.65 seconds for the combined two runs.

Ashland sophomore Dylan Fisher won the slalom and giant slalom in the Southern Oregon League season-opening ski races Friday and Saturday on Mount Ashland.

Fisher, a top-10 finisher at state last year, had the fastest run in Saturday's slalom and posted a total time of 1 minute, 32.65 seconds for the combined two runs. Fisher's best run was clocked at 44.55 seconds.

Ted Wogan of Klamath Union was second in the slalom (1:34.66) and Alek Bishop of Ashland was third.

On Friday, Fisher registered a first-place showing in the giant slalom with a combined time of 1:15.30 for two runs. Nicholas Wogan of Klamath Union was second (1:16.65).

In girls events, Megan Ganim of Ashland won Saturday's slalom and Phoenix senior McKenzie Legg was victorious in the giant slalom on Friday.

Ganim's winning slalom mark was 1:47.57, while Legg took second at 1:59.04.

Legg won the giant slalom Friday with a time of 1:17.90. Maddie Chaves finished second (1:22.78) and Ganim was third (1:23.22).

The next Southern Oregon League ski races will take place Jan. 29 and 30 on Mount Ashland.

Southern Oregon League Ski Results

Top 10 Finishers

Boys

GIANT SLALOM — 1, Dylan Fisher, Ashland, 1:15.30; 2, Nicholas Wogan, Klamath Union, 1:16.65; 3, Charlie Legg, Phoenix, 1:17.16; 4, Colin Hamel, Ashland, 1:20.06; 5, Logan McKelvey, Ashland, 1:21.05; 6, Ean Flockoi, Crater, 1:22.39; 7, Thomas Lund, Klamath Union, 1:22.81; 8, Zach Pike-Urlacher, Klamath Union, 1:23.00; 9, Jake Johnson, St. Mary's, 1:23.13; 10, Austin Lawrence, Ashland, 1:24.49.

SLALOM — 1, Dylan Fisher, Ashland, 1:32.65; 2, Ted Wogan, Klamath Union, 1:34.66; 3, Alek Bishop, Ashland, 1:34.77; 4, Ean Flockoi, Crater, 1:38.91; 5, Nicholas Wogan, Klamath Union, 1:38.98; 6, Logan McKelvey, Ashland, 1:48.24; 7, Jake Johnson, St. Mary's, 1:50.57; 8, Zach Pike-Urlacher, Klamath Union, 1:53.07; 9, Colin Hamel, Ashland, 1:54.16; 10, Wesley Miller, South Medford, 1:56.72.

Girls

GIANT SLALOM — 1, McKenzie Legg, Phoenix, 1:17.90; 2, Maddie Chaves, Ashland, 1:22.78; 3, Megan Ganim, Ashland, 1:23.22; 4, Sara Whitman, Lakeview, 1:30.74; 5, Leatitia Guillet, Ashland, 1:31.27; 6, Maya Terry-Shindelma, Ashland, 1:34.59; 7, Emily Reeder, St. Mary's, 1:34.68; 8, Rebecca Larson, Lakeview, 1:38.26; 9, Alana Leet, Lakeview, 1:38.96; 10, Lauren Wilson, Ashland, 1:39.49.

SLALOM — 1, Megan Ganim, Ashland, 1:47.57; 2, McKenzie Legg, Phoenix, 1:59.04; 3, Leatitia Guillet, Ashland, 2:01.67; 4, Maddie Chaves, Ashland, 2:09.24; 5, Maya Terry-Shindelma, Ashland, 2:17.61; 6, Lauren Wilson, Ashland, 2:25.49; 7, Emily Reeder, St. Mary's, 2:25.99; 8, Alana Leet, Lakeview, 2:26.40; 9, Emily McDonald, Lakeview, 2:26.50; 10, Madelyn Getzoff, Ashland, 2:29.02.